środa, 7 listopada 2007

sponsoring sportowy w Europie wart 6,7 miliarda euro

Rynek sponsoringu sportowego w Europie wart jest obecnie 6,7 miliarda euro, tak przynajmniej wynika z raportu Driving Business Through Sport.

Inne ciekawostki, które wynikają z tego raportu:

  • Największym beneficjentem jest piłka nożna, dalej sporty motorowe i żeglarstwo. Szczególnie to ostatnie jest dla mnie dużym zaskoczeniem.
  • Największe rynki sponsoringowe w Europie to Niemcy i Wielka Brytania. Tu akurat chyba nikt nie ma wątpliwości.
  • Największym sponsorem sportu w Europie jest Deutsche Telekom, który wydaje rocznie na ten cel 90 milionów euro.
  • Sponsoring sportu to 86% całego rynku sponsoringu.
  • Branżą, która najchętniej inwestuje w sport w Europie jest sektor finansowy (13%).
To ostatnie szczególnie mnie zaciekawiło, bo na pierwszy rzut oka odbiega to od polskich standardów. Co jak co ale branżę finansową zdecydowanie kojarzę ze sponsorowaniem akurat kultury i sztuki. Znaczy, znowu odbiegamy od Europy :), ale postaram się to bliżej sprawdzić w najbliższym czasie.

4 komentarze:

Unknown pisze...

Billion to po angielsku miliard, a nie bilion. Warto o tym pamiętać tłumacząc angielskie teksty.

Numer Startowy pisze...

Akurat billion to po angielsku bilion, natomiast po "amerykańsku" miliard.
Raport jest ewidentnie europejski wiec...
Dziękuje za zwrócenie uwagi bo rzeczywiście ten bilion to cyfra z kosmosu.

Unknown pisze...

Akurat to się trzeba trochę douczyć zanim zacznie się pisać bzdury w odpowiedzi. Tylko tradycyjny system brytyjski, zwany też starą konwencją, używa określenia miliard, a np. brytyjski rząd w 1974 roku wprowadził w swoich statystykach system amerykański. O ile w biznesie i finansach sprawa jest kalrowna, to w społeczeństwie zdania są podzielone i dla jednoznaczności używa się sformułowań angielski albo amerykański bilion.
Dla ciekawych - oba systemy nazewnictwa (amerykański i angielski) wymyślili... Francuzi, a nazwa ta spopularyzowała się zaledwie sto lat temu, przy czym słowo bilion dopiero od 1961 roku to urzędowo 10^12 (wcześniej blionem określano także 10^9).

Numer Startowy pisze...

Raz jeszcze dzięki za wytłumaczenie. Jak widać kilku lektorów angielskiego, którzy od taką wiedzę wkładali w moje głowy, też nie nie mają świadomości o czym mówią.